امروز جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

راه های رفع استرس کنکور با کنکور آسان است – عوامل ایجاد استرس

راه های رفع استرس کنکور با کنکور آسان است – عوامل ایجاد استرس

5٫0 rating based on 1,234 ratings
استرس کنکور

مسیر کنکور مسیری طولانی و پر از اتفاقات گوناگون می باشد. در طی این مسیر استرس و اضطراب – نبودن مشاوره و برنامه ریزی – نبودن منابع درست و … می تواند دانش آموز را از موفقیت دور کند.

استرس یکی از دلایلی است که آرامش دانش آموزان را هنگام مطالعه و درس خواندن از بین می برد.

استرس شاید به تنهایی اصلا وجود نداشته باشد و یک سری عوامل باعث ایجاد استرس می شود عواملی مانند بی خوابی ، تغذیه نامناسب ، نداشتن انگیزه و …

در این مقاله عوامل ایجاد کننده استرس و راه های رفع استرس برای دانش آموزان و داوطلبین کنکور نوشته شده است.

راه های رفع استرس

استرس کنکور

خواب مناسب

 1-خواب مناسب : سعی کنید در طول روز استراحت کافی داشته باشید تا انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت ها را داشته باشید. حداقل زمان استراحت نرمال ۷ الی ۸ ساعت است.

مغز شما برای گنجایش مطالب نیاز به استراحت دارد و با فشار زیاد شاید شما بتونید درس بیشتری بخونید ولی مطمئن باشید کیفیت کار شما  پایین است.

تنها نبودن

۲-تنها نبودن : هیچ وقت سعی نکنید خودتون رو تنها کنید. تنهایی خود عامل استرس است و سعی کنید با افرادی هم ارتباط داشته باشید که باعث انرژی شما می شوند و نه ضعف شما …

افراد تنها قادر نیستند تصمیمی در برابر مشکلات خود بگیرند و توجه داشته باشید که بودن مشکلات در زندگی بهم باعث استرس در زندگی فرد می شود.

کنترل هیجان

۳-کنترل هیجان خود : هر کسی به گونه ای هیجان خود را کنترل می کند برای مثال گریه کردن باعث آرامش خیلی از افراد می شود ولی برای فرد دیگر ممکن است این کار، آنقدر کمک نکند بلکه فریاد زدن او را آرام سازد . پس راه کنترل هیجان خود را یاد بگیرید و برای آرامش و کاهش هیجان خود تلاش کنید .

غصه خوردن ممنوع

۴-غصه خوردن ممنوع : برای افرادی که در تلاش اند آرامشی بلند مدت برای خود ساخته باشند این است که غصه نخورند و باور داشته باشند که آنکه ابری را برای خنداندن گلی می گریاند.

تغذیه

۵-تاثیر تغذیه بر روی استرس : یکی از مهم ترین عاملی که توسط آن می توان استرس را از بین برد، نگه داشتن میزان قند خون در حالت طبیعی اش است. پیشنهاد می شود برای کنترل و بهبود میزان قند خون به پزشک تغذیه مراجعه کنید . توجه داشته باشید مصرف زیاد پروتئین و فیبرهای غذایی، می توانید کاری کنید که تجزیه گلوکز های به تاخیر افتاده و در نتیجه میان قند خون شما در تمام مدت روز در یک سطح ثابت تری باقی بماند.

نفس کشیدن

۶-تنفس عمیق : این کار به شما کمک می کند که بعضی علائم مانند اضطراب و حملات هراس و تحریک پذیری را تسکین دهید. در واقع شما وقتی خمیازه می کشید که اکسیژن کافی به بدنتان نرسیده باشد پس شما با خمیازه کشیدن یا نفس عمیق به بدن تان کمک می کنید که اکسیژن بیشتری به بدن تان برسد.

برنامه ریزی

۷- بی برنامه بودن : داشتن برنامه ریزی و نظم یکی از راه های رفع استرس می باشد . اولین قدم برای رسیدن به موفقیت داشتن نظم می باشد . دانش آموزان باید بداند که هر روز چه درس هایی را مرور کند و زمان تست زنی مناسب را در برنامه داشته باشد و…

مشاور

۸- مشاوره : تمام این موارد به کمک شخصی امکان پذیر است که مسیر کنکور را طی کرده باشد و تجربه زیادی در کنکور و رسیدن به موفقیت داشته باشد . مشاور باید هم انگیزشی و هم آموزشی دانش آموز را یاری کند. یک مشاوره منظم پیگیری برنامه دانش آموزان را داشته باشد . در واقع یک مشاورباید تمام عوامل ایجاد کننده استرس را از دانش آموز دور کند.

مشاوره و برنامه ریزی رایگان

گروه مشاوره و برنامه ریزی موسسه کنکور آسان است برنامه ریزی و مشاوره رتبه های برتر کنکور را در اختیار دانش آموزان قرار داده است .

این گروه زیر نظم مستقیم مهندس عارف ربیعیان مدرس شیمی کنکور می باشد .

دانش آموزان و داوطلبین کنکور می توانند جهت دریافت مشاوره به سایت انتشارات گیلنا یا اوج یادگیری مراجعه کنند یا با شماره تماس ۰۹۱۲۱۹۶۸۲۸۶ و یا ۰۲۱۲۶۶۰۴۵۱۲ ارتباط برقرار کنند .

7 نظر ارسال شده. نفر بعدی شما باشید!

 • یگانه گفت:

  چطور میتونیم خواب مون رو تنظیم کنیم؟

  • گیلنا گفت:

   سلام
   خواب ،تغذیه ،برنامه ریزی و … از عواملی هستند که می توانند شمارا در رسیدن به هدف یاری کنند .
   تنظیم خوابتون رو حتما با کمک مشاورتون انجام بدید.

 • پرستش گفت:

  چه جوری تشخیص بدیم کدوم‌مشاور بهتره؟

 • ریحانه گفت:

  روزی چقدر بخونیم ؟

 • مهرگان عابدی گفت:

  چ جالب!!

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.