امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

تفاوت در رشته های متمرکز و نیمه متمرکز

تفاوت در رشته های متمرکز و نیمه متمرکز

5٫0 rating based on 1,234 ratings
تفوت رشته های متمرکز ونیمه متمرکز-انتخاب رشته

از آنجا که اهمیت و ضرورت انتخاب رشته ی صحیح ،جهت نیل به موفقیت بر کسی پوشیده نیست،لازم است به بررسی برخی اصطلاحات مندرج در دفترچه ی انتخاب رشته بپردازیم.یکی از مهم ترین پرسش هایی که با مطالعه ی دفترچه ی انتخاب رشته در ذهن داوطلب شکل می گیرد تفاوت رشته های نیمه متمرکز و متمرکز است.در نتیجه به صورت جامع  به بررسی و مقایسه ی اینگونه رشته ها خواهیم پرداخت.

رشته های متمرکز

رشته ها یی هستند که پذیرش آنها صرفاً بر اساس نتیجه ی آزمون سراسری صورت می گیرد و نتایج نهایی آنها نیز در شهریور ماه اعلام می گردد.

رشته های نیمه متمرکز

رشته هایی هستند که پذیرش آنها علاوه بر نتایج آزمون سراسری منوط به مصاحبه و آزمون های عملی جداگانه ای می باشد.برای مثال رشته های همچون تربیت بدنی نیاز به تست آمادگی جسمانی دارند یا رشته هایی همچون رشته های دانشگاه ارتش نیاز به مصاحبه ی محلی و تست تخصصی جسمانی و … می باشند.

کنکور آسان است
امیر مسعودی
اوج یادگیری

پس از گذشت چند روز ازاعلام نتایج آزمون سراسری ،نتایج رشته های نیمه متمرکز و اسامی چند برابر ظرفیت معرفی شدگان به مصاحبه اعلام می گردد.

البته در انتخاب رشته های نیمه متمرکز توجه به این نکته ضروریست که کد رشته های نیمه متمرکز در اولویت انتخاب های داوطلب  قرار گیرد و سپس رشته های متمرکز ثبت شوند.همچنین لازم به ذکر است که داوطلب می  تواند چندین رشته ی نیمه متمرکز را در انتخاب رشته خود ثبت کند اما فقط در دو کد رشته ی نیمه متمرکز از وی دعوت به مصاحبه به عمل خواهد آمد.

توجه به این نکته در هنگام انتخاب رشته ضروری است اگر داوطلبی در رشته متمرکز پذیرش شد وثبت نام خود را در دانشگاه انجام داد. ودر هنگام اعلام نتایج یک رشته ی نیمه متمرکز نیز پذیرفته شود وبرای مصاحبه اقدام کند. باید از ادامه تحصیل در رشته متمرکز انصراف دهد در غیر این صورت قبولی در رشته نیمه متمرکز و متمرکز لغو می شود ومطابق قانون با داوطلب برخورد می گردد.

دانشگاه هایی مانند دانشگاه شهید رجایی و… پذیرش به صورت نیمه متمرکز دارند.

سایت رسمی کنکور آسان است سایت انتشارات گیلنا و اوج یادگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.