امروز سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

حواس پرتی در هنگام مطالعه –

حواس پرتی در هنگام مطالعه –

5٫0 rating based on 1,234 ratings

حواس پرتی در هنگام مطالعه یکی از عوامل از دست دادن زمان می باشد.

دلایل زیادی برای حواس پرتی در هنگام مطالعه وجود دارد . دلایلی مانند تلویزیون ، سر و صدا اعضای خانواده ، گوشی موبایل ، مکان مطالعه ، درس مورد مطالعه ، تایم شروع مطالعه و…

برای ایجاد تمرکز و از بین بردن حواس پرتی راهکار هایی وجود دارد که گروه مشاوره کنکور آسان است در این مقاله به آن ها اشاره می شود.

راهکارهای رفع حواس پرتی

۱-برنامه ریزی :

هر شب هنگام خواب باید برنامه درسی و مطالعاتی فردا مشخص شود . دانش آموز بداند فردا چه ساعتی باید بیدار شود ، چه دروسی رو به چه اندازه و در چه تایمی بخواند . باید تست و مرور در برنامه وجود داشته باشد تا تمرکز دانش آموز به خاطر نداشتن تست از بین نرود.

۲-مکان مطالعه :

مکان مطالعه فقط باید جای درس خواندن باشد نه جایی برای خوابیدن ، غذا خوردن و بازی کردن.

حتما جایی را که برای مطالعه انتخاب کردید از جای خواب جدا باشد .

دمای مکان مطالعه حتما باید متعادل باشد . و نور کافی در مکان مطالعه وجود داشته باشد . وسایل اضافی و شلوغ کننده از اتاق مطالعه خارج شود . اتاق مطالعه باید از لحاظ سر و صدا در آرومترین نقطه خانه وجود داشته باشد.

۳-تایم مطالعه :

تایم مطالعه هر دانش آموز بستگی به شرایط دانش آموز دارد . اما بهترین تایم برای شروع مطالعه صبح می باشد و در ساعت ابتدایی صبح می باشد به شرطی که دانش آموز حتما شب قبل به اندازه کافی خوابیده باشد .

۴-کنترل افکار منفی

هنگام مطالعه هر افکاری غیر درس خواندن فکررا مشغول کرد حتما روی کاغذ بنویسید. و تایمی را برای چند هفته بعد مشخص کنید تا به آنها فکر کنید.

۵-استراحت

حتما در ۴۵ دقیقه مطالعه ۱۰دقیقه استراحت کنید.

۶-بلند خوانی

برای فرار از افکار مزاحم و بالا بردن تمرکز حتما با صدای بلند شروع به درس خواندن کنید . و تند خوانی انجام دهید با این کار ۱۰۰ درصد مطالب را یاد نمی گیرید اما تمرکز افزایش می یابد و میتوانید دوباره مطالب را بخوانید.

۷- یادداشت

نوشتن و تجزیه و تحلیل مطالبی که می خوانید یکی از راه های افزایش تمرکز و مقابله با حواس پرتی است.

در هنگام مطالعه اگر بنویسید ، با صدای بلند بخوانید ، گوش صدای درس خواندن شما را بشنود ، تمام اعضای بدن درگیر می شوند و از حواس پرتی جلوگیری می شود.

علاوه بر این عوامل ، دلایل بسیار زیاد دیگری برای حواس پرتی وجود دارد که باید با کمک مشاور و خانواده همه ی این عوامل برطرف شوند.

راهکارهای رفع این عوامل در سایت انتشارات گیلنا و اوج یادگیری قرار دارند.

کنکور آسان است
امیر مسعودی
اوج یادگیری

2 نظر ارسال شده. نفر بعدی شما باشید!

  • مهشید گفت:

    مرسی بابت مقاله ی خوب تون❤

  • رضا گفت:

    راه رفتن هم روش خوبیه برای حواس پرتی .. یعنی وقت که داریم درس میخونیم ُ راه بریم .. سپاس گزارم بابت مقاله ی خوب تون😍❤

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.