امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

رشته های تعهد دار-طرح تعهد به خدمت

رشته های تعهد دار-طرح تعهد به خدمت

5٫0 rating based on 1,234 ratings
رشته های دارای طرح تعهد به خدمت

در این مقاله سعی شده در خصوص جزئیات رشته های تعهد دار یا رشته های دارای طرح تعهد به خدمت اجباری توضیحاتی ارائه دهیم که در انتخاب رشته دانشگاهی و کد رشته محلی که از دفترچه سازمان سنجش انتخاب میکنید فوق العاده تاثیر گذار در آینده شغلی و تحصیلی در مقطع ارشد و تخصص پزشکی خواهد بود.

البته خیلی از داوطلبان بعد از انتخاب رشته می پرسند که طرح تعهد به خدمت چیست ؟

یا سوال خیلی از دانش آموزان این است که رشته های دارای طرح تعهد به خدمت کدامند؟

یا شرایط معافیت از رشته های دارای تعهد به خدمت کدامند؟

رشته های تعهد دار

بعضی از رشته ها در برخی دانشگاه ها را رشته های تعهد دار می گویند، به این معنی که بعد از پایان دوره تحصیل باید مدتی با حقوق در همان منطقه مشغول به کار شوید. گذراندن طرح در این رشته های اجباری می باشد و نحـوه پذیرش دانشجو در رشته های تعهد دار با آزمون میباشد. این رشته هایی که دارای طرح تعهد به خدمت میباشند ۱۱ رشته هستند که شامل: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی، اتاق عمل ، هوشبری ، فوریت های پزشکی ، پرستاری دندانپزشکی و رشته بهداشت دهان

بر اساس قانون وزارت بهداشت در رابطه با رشته های دارای طرح وتعهددار تا ۳۰% ظرفیت در رشته های مورد نیاز از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استان ها با نوع گزینش بومی استانی پذیرش می شـود. این رشته ها بر اساس قانون مذکور به همراه ظرفیت، شرایط و ضوابط مهم و سایر اطلاعات مورد نیاز ذیلاً درج گردیده است.

شرایط رشته های تعهد دار

 اﻛﺜﺮ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﭘﻴﺶ بینی شده به شیوه (اﺳﺘﺎﻧﻲبومی) بوده ﻛﻪ داﻧﺸﮕﺎه ﻣﺤﻞ ﻗﺒﻮﻟﻲ داوﻃﻠﺐ، ﻣﻄﺎﺑﻖ ﻧﻘﺎط ﻣﺤﺮوم ﻣﻨﺪرج در ﺟﺪاول انتخاب رشته ، از ﭘﺬﻳﺮﻓﺘـﻪ ﺷـﺪﮔﺎن ﺗﻌﻬﺪ ﻣﺤﻀﺮی اﺧﺬ ﻣﻲ ﻧﻤﺎﻳﺪ.

-اﺳﺘﻔﺎده از اﻳﻦ سهمیه ها مستلزم سپردن تعهد سه برابر طول دوره تحصیل به صورت غیرقابل خرید و جابجایی می باشد

شرایط معافیت از طرح تعهد اجباری

در شرایط خاص بعضی از فارغ التحصیلان ۱۱ رشته ای(پزشکی-دندانپزشکی-داروسازی-پرستاری-علوم آزمایشگاهی-رادیولوژی-اتاق عمل-هوشبری-فوریت های پزشکی-پرستاری دندانپزشکی و رشته بهداشت دهان) که طرح اجباری دارند میتوانند از طرح معاف بشوند که در زیر شرایط رو ذکر کردیم.:

۱-ماده ۳ : انجام خدمات سربازی بعد از فراغت از تحصیل در رشته های گروه علوم پزشکی

۲-ماده ۲ : خانواده شهدا (فرزندان و همسران شهدا و مفقودین جنگ تحمیلی ، خواهر و برادر شهید ، آزادگان و همسران و فرزندان آزادگان ، جانبازان بالای ۲۵ درصد ، ، فرزند جانباز ۵۰ درصد وبالاتر،همسر جانباز ۷۰درصد و بالاتر)

کنکور آسان است
امیر مسعودی
اوج یادگیری

۳-ماده ۹ : فارغ التحصیلان خارج از کشور و یا انتقال از خارج از کشور ( ارز دولتی دریافت نکرده باشند و در صورت طی دوره تکمیلی در داخل کشور ،شهریه مربوطه را پرداخت نموده باشند)

۴-ماده ۱۲: فارغ التحصیلان بالای ۴۵ سال

۵-ماده ۷ آیین نامه اجرایی قانون در خصوص مشمولانی که مشکلات بیماری با تایید شورایعالی پزشکی وزارت متبوع دارند.

۶-ماده ۸ قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی :انجام خدمات مربوط به قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در سازمان پزشکی قانونی با اخذ تعهد محضری بیشتر از ۲۴ ماه خدمت (این افراد صرفا پس از سپری نمودن مدت تعهد مذکور معافیت ماده ۸ دریافت می نمایند).

۷-بانوان متاهل فارغ التحصیل قبل از ۱/۹/۸۰

۸-بانوانی که همسرشان فوت نموده است.

۹-رزمندگانی که حداقل ۶ ماه خدمت داوطلبانه در جبهه دارند .

۱۰-استعدادهای درخشانی که شرایط ذیل را دارا باشند .

۱۱-برندگان مدال طلا کشوری از المپیادهای دانش آموزی

۱۲- نفر اول پذیرفته شده در کنکور سراسری علوم تجربی

۱۳-افراد دارای ابداع و اختراع ثبت شده در زمینه علوم پزشکی

۱۴-رتبه اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه ،پیش کارورزی آزمون ورودی دستیاری تخصصی

۱۵-فارغ التحصیلان دکتری دندانپزشکی که کارمند رسمی دانشگاه و مقطع قبلی آنان بهداشتکار دهان و دندان باشد و تعهدات ۵ ساله مربوطه را انجام داده باشند.

۱۶-انجام خدمات برخی از فارغ التحصیلان در مقاطع قبلی (با ارائه گواهی پایان طرح مقطع قبلی ،از انجام خدمات در مقطع جدید معاف می گردند

۱۷-بانوانی که حضانت فرزند را دارا می باشند و تک فرزند خانواده

۱۸-لازم بذکر است : رشته های تحصیلی مازاد بر نیاز وزارت بهداشت از انجام خدمات مربوطه معاف بوده و در صورت تمایل می توانند خدمات مربوطه را به صورت اختیاری انجام دهند .بدیهی است چنانچه تمایل به انجام خدمات نداشته باشند نیازی به صدور گواهی معافیت نمی باشد .

کنکور آسان است
امیر مسعودی
اوج یادگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.